• Data dodania: 21.08.2020
 • Autor wpisu: ABC Dom NIeruchomości
 • Tagi: jak przygotować nieruchomość do zdjęć, fotografia nieruchomość, zdjęcia mieszkania, zdjęcia domu, przygotowanie nieruchomości do sprzedaży
Planując sprzedaż mieszkania lub domu, warto zadbać o dobre zdjęcia. To pierwszy, ważny krok w prezentacji oferty, ma duży wpływ na sukces. Sprawdź, jak przygotować każde pomieszczenie i na co zwracać uwagę, by nieruchomość prezentowała się atrakcyjnie na fotografiach.

Dziś większość potencjalnych nabywców przegląda oferty w Internecie. Nie bez powodu mawia się, że obraz jest wart więcej niż tysiąc słów. To wizytówka, decyduje o pierwszym wrażeniu. Już na etapie przygotowań do sesji fotograficznej warto sięgnąć do złotych zasad home stagingu, czyli profesjonalnego przygotowania nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu.

Poniżej znajdziesz 8 prostych wskazówek z checklistą, o których warto pamiętać podczas przygotowań. Wszystko po to, by w momencie przystąpienia do sesji oszczędzić sobie czasu i niepotrzebnego stresu, a fotograf mógł w pełni pokazać potencjał naszego mieszkania lub domu.

Jak przygotować nieruchomość do zdjęć?


1. Dom na błysk czyli gruntowne sprzątanie

Zadbaj o porządek w każdym pomieszczeniu: przedpokoju, kuchni, salonie, sypialni, łazience, balkonie, a jeśli sprzedajesz dom – nie zapominaj również o podjeździe i podwórzu.

 • odkurz meble i podłogi
 • umyj podłogi i wypastuj
 • wyczyść wszystkie powierzchnie błyszczące
 • umyj okna i wypierz firanki
 • w sypialni pościel łóżko i przykryj narzutą
 • zadbaj o rośliny.

2. Uporządkuj przestrzeń

Porządek to podstawa. Warto również postawić na minimalizm we wnętrzu – optycznie je poszerzymy, a nadmiar rzeczy nie będzie rozpraszał uwagi oglądającego zdjęcia. W kuchni schowaj naczynia i sprzęty kuchenne, a w sypialni i przedpokoju – ubrania i buty. Uporządkuj kable od urządzeń. I ukryj kosze na śmieci.

3. Schowaj rzeczy osobiste

Czasopisma, zdjęcia, dyplomy, zabawki, bibeloty, magnesy na lodówce – czyli wszystko, co mówi o właścicielach i ich gustach, ukryjmy na czas sesji. Nie będzie rozpraszać uwagi odbiorcy i pozwoli mu wyobrazić sobie siebie w Twoim domu lub mieszkaniu. A o to właśnie chodzi.

4. Więcej światła

Oświetlenie ma olbrzymie znaczenie w fotografii. Fotograf oceni najlepszą porę na zdjęcia. Możemy ułatwić mu zadanie. Wcześniej sprawdźmy żarówki i ewentualnie wymieńmy na mocniejsze, szczególnie w słabiej oświetlonych pomieszczeniach (łazienka, przedpokój).
Tuż przed sesją włączmy wszystkie światła i podnieśmy rolety. Laptop, tablety, ekran telewizora – wyłączmy na czas sesji, by niepotrzebnie nie rozpraszały uwagi.

5. Luksusowa łazienka

 • powinna lśnić czystością – podłogi, wanna, umywalka, jak i lustro
 • schowaj kosmetyki z widoku
 • schowaj suszarki na pranie
 • ręczniki złóż w kostkę (najlepiej sprawdzą się białe)
 • opuść klapę od sedesu.

Biała elegancka łazienka

6. Nie zapominaj o tym, co na zewnątrz


Jeśli masz balkon lub taras, pamiętaj o starannym umyciu podłóg. Zadbaj o rośliny, m.in. usuwając zwiędłe liście. Schowaj popielniczki i kosze na śmieci.

Właścicielom domów radzimy przyciąć trawnik. Usunąć z widoku na posesji wszelkie narzędzia ogrodowe, sezonowe dekoracje i akcesoria. Samochód i rowery lepiej zostawić w garażu. Pamiętajcie również o porządku na podjeździe.

7. Ślady czworonogów

Lepiej, by nie pozostały na fotografiach. Przed sesją:

 • usuń sierść z podłogi, mebli i tapicerek
 • miski z wodą i żywnością, legowiska i zabawki schowaj do szafy
 • oczyść balkon/ taras / ogród.
Na czas sesji najlepiej zaplanuj pupilom aktywność poza domem.

8. Dodaj trochę sznytu prostymi dodatkami

Dobrymi neutralnymi dodatkami, które można pozostawić lub dodać będą świece i dekoracyjne poduszki. Warto rozważyć dekorację w postaci bukietów kwiatów w wazonach, zawsze wprowadzają pozytywne skojarzenia i ożywią wnętrze.

Dodatki do wnętrz w salonie

Czy warto zainwestować w usługę profesjonalnego fotografa?

Skorzystanie z pomocy profesjonalisty z pewnością pozwoli uzyskać atrakcyjne zdjęcia nieruchomości. Fotograf będzie potrafił umiejętnie podkreślić mocne strony, oddać klimat, by zaprosić potencjalnych nabywców w progi Twojego domu.

Jak znaleźć właściwą osobą? W Internecie znajdziemy wiele ofert fotografii tego typu. Pomocny może być również doświadczony pośrednik nieruchomości, który dobrze wie, jakie znaczenie ma dobre zdjęcie.

Przy wystawianiu ofert i przedstawianiu ich klientom zawsze korzystamy z eksperta w dziedzinie fotografii wnętrz. Profesjonalny sprzęt i doświadczenie pozwala pokazać potencjał poszczególnych pomieszczeń i całej nieruchomości. Bardzo ważne jest również, aby zdjęcia nie były przerabiane, ani koloryzowane w programach graficznych, a były realistycznym odzwierciedleniem faktycznego wyglądu. Dzięki temu po zapoznaniu się ze zdjęciami i opisem mieszkania/domu można dowiedzieć się już bardzo dużo na tym wstępnym etapie. Na prezentacje umawiamy już w większości osoby poważnie zainteresowane ofertą, a to oszczędza czas naszych klientów sprzedających nieruchomość – mówi Beata Parol, właścicielka ABC Dom Nieruchomości i ekspertka z 23-letnim doświadczeniem w sprzedaży nieruchomości.

Sesja foto we własnym zakresie

Jeśli pasjonujesz się fotografią, posiadasz odpowiedni sprzęt lub budżet nie pozwala na inwestycję w profesjonalną sesję, możesz samemu/sama wykonać zdjęcia. Na portalach fotograficznych lub wnętrzarskich można znaleźć wiele przydatnych porad.

Spojrzeć okiem klienta

Zarówno przygotowując nieruchomość do zdjęć, jak i wykonując je spójrz na swój dom z innej perspektywy, potencjalnego nabywcy. Kim jest? Dlaczego akurat ma wybrać nieruchomość, którą chcesz sprzedać?

Pomoc profesjonalisty będzie tutaj nieocenionym wsparciem. W swojej pracy na co dzień patrzę na nieruchomość do sprzedaży okiem klienta, wybierając odpowiednie ujęcia. Poza standardową sesją wnętrz wykonujemy również zdjęcia z drona i przygotowujemy wirtualny spacer. Wszystko po to, by jak najlepiej oddać realia i potencjał nieruchomości – dodaje Beata Parol.

Dobre zdjęcie, które pokaże mocne strony to pierwszy krok do sukcesu.


Jeśli przygotowujesz się do sprzedaży swojej nieruchomości, skontaktuj się z nami. Zapraszamy na bezpłatne konsultacje.