• Data dodania: 12.11.2020
  • Autor wpisu: ABC Dom Nieruchomości
  • Tagi: działka budowlana, zakup działki
Wiele osób marzy o niezależności i prywatności, jaką daje własny wybudowany od podstaw dom. Jak każda nieruchomość to też dobra inwestycja kapitału. Pierwszy krok czyli zakup kawałka ziemi pod inwestycję nie jest jednak taki prosty i wymaga spełnienia szeregu wytycznych. Sprawdź nasz krótki przewodnik, na jakie najważniejsze elementy zwracać uwagę, kupując działkę budowlaną.

Działka to podstawa do budowy wymarzonego domu. Jej zakup musi być przemyślaną decyzją. Warto więc kierować się rozwagą, mieć na uwadze swoje potrzeby i możliwości, by dobrze dopasować projekt budowy i uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości.

Kupuj poza sezonem

Koniec roku to dobry moment, by zacząć się rozglądać i przeglądać oferty w najbardziej odpowiadających nam lokalizacjach. Poza sezonem, który rozpoczyna się w marcu, kupców jest mniej i podczas prezentacji w jesienno-zimowej aurze, jak na dłoni widać wszystkie atuty i wady danej działki.

Jak wygląda kwestia cen? Ceny ofertowe są zróżnicowane, najwyższe w dużych miastach m.in. Warszawie (886 zł/m2) i Krakowie (645 zł/m2), jak wynika z raportu portalu Bankier za październik 2020. W mniejszych miejscowościach jest taniej, co wpływa na średnią dla całych województw, Na rynku lokalnym, na którym działamy obejmującym Pruszcz Gdański i okoliczne miejscowości takie jak Borkowo, Juszkowo czy Straszyn, działkę budowlaną możemy nabyć za cenę od 150 do 500 zł za m2 w zależności od lokalizacji, uzbrojenia czy ukształtowania terenu.

5 cech działki budowlanej, które musisz wziąć pod lupę

1. Wielkość i kształt działki budowlanej

Na rynku najczęściej można znaleźć oferty działek o powierzchni od 700 do nawet 4000 m2. Jeśli planujemy budowę wolnostojącego domu jednorodzinnego najwygodniejszy będzie obszar o powierzchni 800-1200 m2, najlepiej o prostym kształcie kwadratu lub prostokąta, dzięki temu nie będzie problemu z dopasowaniem projektu budowlanego.

2. Status prawny

Pierwszy krok to uzyskanie dostępu od właściciela do wypisu z księgi wieczystej, w której znajdziemy podstawowe informacje np. kto prawnie jest właścicielem, czy może jest kilku właścicieli, czy działka jest obciążona hipoteką. Ważne również, by sprawdzić status ziemi w ewidencji gruntów. Jeśli to działka rolna lub leśna, stosowne instytucje mogę mieć prawo pierwokupu, stąd konieczny jest uzyskanie informacji. W razie jeśli otrzymamy zielone światło, konieczna będzie zmiana statusu na działkę budowlaną.

3. Lokalizacja i sąsiedztwo

Sprawdź w urzędzie gminy miejscowy plan zagospodarowania terenu. To ważny dokument, w którym znajdziemy wytyczne dotyczące zagospodarowania i zabudowy terenu czy planowanych inwestycji. Rozejrzyj się po okolicy – w jakiej odległości znajduje się infrastruktura handlowo-usługowa, ośrodki zdrowia, placówki oświatowe. Nie warto polegać tylko na transporcie samochodowym, lepiej sprawdzić komunikację publiczną – czy w pobliżu znajdziemy przystanek autobusowy czy stację kolejową.

4. Instalacje

W planie zagospodarowania przestrzennego znajdziemy również niezbędne informacje o uzbrojeniu działki, czyli dostępie do prądu, wody, kanalizacji. Jeśli teren jest nieuzbrojony konieczne jest sprawdzenie w zakładach energetycznych, wodociągowych i kanalizacyjnych, czy takie przyłączenie będzie możliwe. Doprowadzenie mediów może wiązać się z dużymi kosztami.

5. Droga dojazdowa

W tym punkcie bardzo istotne jest sprawdzenie, czy droga, która prowadzi do posesji jest własnością gminy, czy znajduje się ziemi sąsiada i wtedy mowa o tzw. służebności drogi. W tym drugim przypadku konieczne będzie ustalenie z sąsiadem warunków korzystania z drogi, poświadczone notarialne. Trzeba liczyć się z możliwością odpłatności za dostęp do drogi.


Jak widać kupno działki budowlanej to dość angażujące przedsięwzięcie, w którym przydaje się dociekliwość i wsparcie fachowca. W niniejszym artykule skupiliśmy się na podstawowych aspektach, na które warto zwrócić uwagę podczas poszukiwań i przygotowań do zakupu.

Jeśli szukasz działki zerknij na nasze oferty lub skontaktuj się z nami. Doświadczeni doradcy ABC Dom Nieruchomości chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania w tym temacie.