Potrzeby mieszkaniowe z biegiem lat się zmieniają. Przychodzi czas na gruntowny remont lub zmianę lokum. Nie inaczej, gdy nadejdzie jesień życia. Większość seniorów jak najdłużej chce pozostać samodzielna i aktywna. Jakiej nieruchomości szukać, by mieszkało im się, jak najlepiej?
Seniorzy – coraz liczniejsza grupa
Rodzi się mniej dzieci, wydłuża się czas życia – polskie społeczeństwo się starzeje. Według
danych GUS za 2019 rok. grupa osób w wieku 65 lat i więcej zwiększyła się o 215 tys i będzie to postępujący trend. Według prognoz ta grupa wiekowa do 2050 roku będzie stanowić ponad 30% naszego społeczeństwa. Choć na Zachodzie powstaje coraz więcej projektów mieszkaniowych dedykowanych seniorom, w Polsce osiedla senioralne to wciąż nowość, a ceny takich apartamentów są z reguły bardzo wysokie.
Jeśli dotychczasowe lokum nie jest przystosowane dla seniora np. jest za duże i drogie w utrzymaniu, budynek nie ma windy itp., pozostaje nam szukać spośród ofert dostępnych na rynku pierwotnym i wtórnym. W trakcie poszukiwań zwracajmy uwagę na lokalizację, rozkład budynku i samego mieszkania, tak by najlepiej odpowiadały potrzebom osoby starszej.
Budynek przyjazny osobom starszym
Jednopoziomowe
mieszkanie na parterze z ogródkiem lub tarasem – to idealne położenie mieszkania dla osoby starszej. Jeśli parter nie jest dostępny, w budynku koniecznie powinna znajdować się winda lub pochylnia przy schodach, by umożliwić korzystanie osobom, które mają problemy z poruszaniem się. Unikajmy kamienic i bloków ze stromymi schodami i wysokimi progami.
Przedmieście czy śródmieście?
Odpowiednia lokalizacja ma niebagatelne znaczenie. Na kameralnym podmiejskim osiedlu możemy znaleźć spokój i bliskość zieleni, minusem będzie jednak odległość od centrum i konieczność dojazdów, by załatwić codzienne sprawy, czy zażyć kultury. Mieszkanie przy ruchliwej ulicy, przy bliskości klubów czy fabryk również nie będzie najlepszym rozwiązaniem.
Warto znaleźć złoty środek i szukać mieszkania w spokojnej i bezpiecznej lokalizacji, która jest dobrze skomunikowana i zapewnia bliskość infrastruktury handlowo-usługowej. Dlatego oglądając mieszkanie, sprawdźmy, w jakiej odległości znajdują się przede wszystkim:
- sklepy spożywcze
- apteka
- placówki zdrowia
- park
- biblioteka
Rozkład i aranżacja mieszkania
Jeśli chodzi o metraż najlepszym wyborem będzie mieszkanie 2-pokojowe o funkcjonalnym rozkładzie, które pozwoli wydzielić strefę dzienną od sypialnej. Nie wymaga dużego wysiłku w utrzymaniu go w czystości i zapewnia swobodę. W aranżowaniu mieszkania na potrzeby seniora warto wykorzystać kilka podstawowych zasad:
- postawić na meble i wyposażenie bez ostrych kantów i zamontować je stabilnie do ściany na optymalnej wysokości;
- wysokość i montaż mebli powinien być dostosowany do wzrostu użytkownika, by mógł wygodnie ich używać bez konieczności schylania się do szafek czy używania stołka, by sięgnąć do wyższych półek;
- na podłogach warto zastosować antypoślizgową wykładzinę;
- w łazience najlepiej zamontować kabinę prysznicową z siedziskiem. Całe pomieszczenie warto wyposażyć w solidne uchwyty, które ułatwią wstawanie i siadanie, i pozwolą uniknąć poślizgnięcia.
Szukasz mieszkania dla osoby starszej? Przejrzyj oferty i skontaktuj się z nami, wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie.