To ważna życiowa decyzja do której warto się przygotować. Jak bezpiecznie kupić dom z rynku wtórnego? Sprawdź, na jakie najważniejsze aspekty zwracać uwagę i w czym może pomóc doświadczony pośrednik nieruchomości.
Kupno domu „z drugiej ręki” ma sporo zalet – mamy szeroki wybór lokalizacji, dokładnie wiemy, co kupujemy a nieruchomość jest na ogół gotowa do wprowadzenia. Z drugiej strony nie będziemy pierwszymi lokatorami. Dom ma już swoją historię, może wymagać dodatkowych inwestycji. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup, ważne by dokładnie sprawdzić przede wszystkim stan prawny i techniczny.
Poszukiwanie domu idealnego
Decyzja zapadła – zamiast budowy domu lub umowy z deweloperem, szukacie nieruchomości z rynku wtórnego. Ustalasz lokalizacje i możliwości finansowe. Ofert w Internecie nie brakuje, jednak albo nie spełniają oczekiwań, albo są za drogie, a poszukiwania są czasochłonne. Na tym etapie przyda się pomoc pośrednika.
– Doświadczony specjalista dobrze zna rynek nieruchomości, wie gdzie szukać i jak najlepiej dopasować ofertę do wymagań klienta. Wspiera na wszystkich etapach zakupu wymarzonego domu, również w kompletowaniu niezbędnej dokumentacji – mówi Beata Parol, właścicielka biura ABC Dom Nieruchomości i ekspertka z 23-letnim doświadczeniem.
Kiedy już samodzielnie lub z pomocą pośrednika znaleźliśmy odpowiednią nieruchomość, na co zwrócić uwagę?
Sprawdź status prawny nieruchomości
Najważniejsze informacje i zapisy znajdziemy w księdze wieczystej w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego. Warto również sprawdzić obszar na którym leży nieruchomość i jego otoczenie. Szczegółowe dane dotyczące klasy gruntu i rodzaju nieużytków znajdziemy w wypisie z rejestru gruntów, po który możemy się zgłosić do wydziału geodezji gminy lub powiatu, do którego należy dom.
Sprawdźmy też plany zagospodarowania przestrzennego sąsiednich terenów, czy nie planowane są na nich inwestycje miejskie. By mieć pewność, że nieruchomość została wybudowana zgodnie z prawem, zapytaj właściciela o takie dokumenty jak pozwolenie na budowę, projekt budowlany, projekt instalacji sanitarnej i elektrycznej.
Przegląd techniczny
Pomoże w negocjacjach ceny i zweryfikuje, czy inwestycja w ogóle będzie się opłacać i nie narazimy się na bardzo kosztowny remont, czy przebudowę. Podczas oglądania domu warto dokładnie przyjrzeć się w jakim stanie są podłogi i ściany, czy nie ma na nich rys, pęknięć, śladów wilgoci. Przyda się pomoc fachowca, inżyniera budowlanego, który pomoże ocenić kondycję dachu, stolarki okiennej, a także sprawdzi instalacje domowe (gazową, elektryczną, centralnego ogrzewania i wodno-kanalizacyjną).
Formalności przy zakupie domu na rynku wtórnym
Po ewentualnych negacjach ceny i podjęciu decyzji o zakupie, nadchodzi czas na przygotowanie umów (warunkowej lub przenoszącej własność), a finalnie umowy notarialnej.
– Jako pośrednik nieruchomości krok po kroku przeprowadzamy klienta przez cały proces sprzedaży i kupna nieruchomości. Sprawdzam stan prawny, przeglądając wszystkie dokumenty. Kolejne etapy to sporządzenie umowy przedwstępnej, a także wizyta w kancelarii notarialnej. Instruuję klientów, co należy przygotować, aby szybko i sprawnie sfinalizować transakcję. Kompletuję również całą niezbędną dokumentację – opowiada Beata Parol.
Wyruszając w drogę do wymarzonego własnego domu, sporządź plan działania i zwracaj uwagę na wszelkie szczegóły. Jeśli nie masz doświadczenia, warto skorzystać z pomocy specjalistów, by zakup domu z rynku wtórnego przebiegł bezpiecznie, bez stresu i dodatkowych kosztów.