• Data dodania: 21.10.2020
  • Autor wpisu: ABC Dom NIeruchomości
  • Tagi: zakup mieszkania, mieszkanie na parterze, poradnik
Oferuje sporą wygodę – dotrzemy na nie bez zadyszki, mimo to często jest niedoceniane. Co wyróżnia mieszkanie na parterze i dla kogo będzie ono dobrym rozwiązaniem?

Mieszkania na parterze nierzadko budzą obawy kupujących, choć mają sporo atutów, które nabywcy doceniają szczególnie w obecnych realiach. Zanim ulegniemy wyobrażeniom i skreślimy nieruchomości na najniższej kondygnacji ze swojej listy, warto przyjrzeć im się bliżej i wziąć pod lupę podczas poszukiwań. Wskażemy na co zwracać uwagę, by jak najlepiej wybrać mieszkanie na parterze.

Dla kogo?

To świetna lokalizacja dla rodzin, osób starszych i osób posiadających ograniczenia ruchowe.


Zalety mieszkań na parterze

Wygoda. Brak konieczności wspinania się po schodach docenią osoby starsze, jak również rodziny z małymi dziećmi i rowerzyści, którzy bez problemu będą mogli wnieść wózek czy rower do mieszkania. A teraz kiedy musimy zwiększać dystans międzyludzki, brak konieczności korzystania z windy także zyskuje na znaczeniu.

Ogródek lub podwórze. Tylko w tego typu mieszkaniach znajdziemy oferty z tym bonusem. Własny prywatny kawałek zieleni w środku miasta jest szczególnie pożądany, umożliwiając relaks na świeżym powietrzu czy własną uprawę roślin.

Temperatura. Mieszkania na parterze są chłodniejsze, co sprawdza się szczególnie w gorące miesiące i pozwala zaoszczędzić na klimatyzacji.

Bez obaw o komfort sąsiadów. Kiedy nikt nie mieszka piętro niżej nie trzeba martwić się, że odgłosy naszych kroków, biegania czy tańczenia będą przeszkadzać. To nie bez znaczenie w przypadku rodzin z dziećmi, które rozpiera energia.


Na co zwracać uwagę podczas przeglądania ofert?

Wśród wad mieszkań na parterze najczęściej wskazuje się hałas dobiegający z ulicy, brak prywatności i obawy związane z bezpieczeństwem. To aspekty, które mogą istotnie wpływać na komfort mieszkania. Dlatego przeglądając oferty, warto zwracać uwagę na kilka kwestii.

  • Plan mieszkania – dokładnie przeanalizujmy plan mieszkania i zwracajmy uwagę na te z sypialniami ulokowanymi od podwórza, co zapewni większy spokój i prywatność.
  • Otoczenie – sprawdźmy, czy obok okien nie znajdują się śmietniki lub garaże.
  • Okolica – spokojna cicha dzielnica, monitorowane zamknięte osiedle rozwiążą obawy o bezpieczeństwo. Dodatkowo w oknach można zamontować nowoczesne rolety lub żaluzje antywłamaniowe.
  • Wysoki parter – wyższe usytuowanie parteru utrudni przechodniom zaglądanie przez okna w głąb mieszkania i niweluje ryzyko włamania.

Podczas poszukiwań wymarzonego mieszkania mamy warunki, które oferta musi spełniać, jak i te drugorzędne. Warto wziąć pod uwagę różne opcje również mieszkania na parterze i ze wsparciem fachowego doradcy dokładnie przeanalizować ofertę, które może okazać się skrojona na miarę naszych potrzeb.